הנדסת כימיה תרופתית

הנדסת כימיה תרופתית הינה העיסוק המחקרי והפרקטי בתחום פיתוח וייצור התרופות ושיפור שיטות אנליטיות של בקרה כימית בגוף ושל חיי המדף של התרופה.

אודות המסלול

הנדסת כימיה תרופתית הינה העיסוק המחקרי והפרקטי בתחום פיתוח וייצור התרופות ושיפור שיטות אנליטיות של בקרה כימית בגוף ושל חיי המדף של התרופה.

הנדסאי כימיה תרופתית  משלב את הידע והכלים שרכש בתחום הכימיה על מנת לפתח ולשפר פתרונות רפואיים מונעים ומצילי חיים, חוקר דרכים לשיפור תרופות קיימות בכדי להוציאן לשוק בגרסה המיטבית עם מינימום תופעות לוואי. התעודה משלבת לימודי יסוד בתחומי הכימיה והרוקחות.

הלימודים כוללים לימוד תיאורטי של ענפי הכימיה המגוונים והתרופות, קורסים מענף הביולוגיה והרפואה כמו אנטומיה, פיסיולוגיה, גנטיקה, וכן ביולוגיה, קורס שעוסק באבטחת איכות, וקורס פרמקולוגיה. הלימודים משולבים-עבודה במעבדות החדשניות של מכללת אלקאסמי אשר יאפשרו לבוגרי המסלול להשתלב בקלות במוסדות מחקר, בתי מרקחת וחברות מסחריות. 

הלימודים לתואר נמשכים כשנתיים במסגרת מסלול לימודי יום, ובוגרים אשר עומדים בדרישות יכולים להמשיך ללימודי תואר ראשון במכללת הדסה בירושלים.

תעשיית התרופות בארץ ובכלל בעולם נמצאת בצמיחה מתמדת, חברות העוסקות בפיתוח וייצור של תרופות יהיו קהל היעד העיקרי לעבודה אצל בוגרי הנדסאי כימיה תרופתית אשר מצטרפים לתעשייה רווחית ועוסקים במחק בפיתוח תרופות חדשות ובפיקוח על כל תהליך ייצור התרופה. בנוסף לכך, מאתרים תרופות חדשות או משפרים תרופות קיימות במטרה להאריך את משך הפעולה או להפחית את תופעות הלוואי שלהן. כמו כן ניתן להשתלב בתעשיית הכימיקלים, בתי חולים, מפעלים כימיים, מעבדות מחקר, ועוד

תנאי קבלה 

תנאי קבלה להנדסאים: 

בעלי תעודת בגרות, עם ציון(55) ומעלה ב3 יחידות מתמטיקה ושלוש יחידות בשפה אנגלית, או עם ציון (50) ומעלה ב4 או 5 יחידות מתמטיקה ובשפה האנגלית. ועם ציון (55) ומעלה ב3 יחידות בשפה העברית.
תעודת בגרות מוכרת בארץ.
או תעודת בגרות מקבילה (לבעלי תעודות בגרות מחו"ל) ממדור שווי תעודות במשרד החינוך. 

ראיון אישי. (סטודנטים שעמדו בתנאים אלו,מוזמנים בהתייצבות בפני ועדת קבלה; לאחר הצגת תוצאות הראיונות בפני ועדת הקבלה, נבחרים הטובים ביותר, מכיוון שמספר המקומות מוגבל).

פטור מתעודת בגרות:
הפטור מתעודת בגרות יקבל סטודנט עם תעודת סיום י"ב ובהיותו מעל גיל 35.
או עם תעודת תואר ראשון מאחד המוסדות המוכרים בארץ.

הערה: התנאים הנ"ל כפופים לשינויים בהתאם לדרישות המכללה והמכון הטכנולוגי (מה"ט).

מעבר ממכללות אחרות:
סטודנטים רשאים לעבור ממכללות אחרות על פי הבא:
1. בעלי תעודת בגרות, או תעודה שווה , ועמד בתנאי הקבלה בתוקף לשנת המעבר.
2. המעבר מותנה בסדירות הלימודים במכללה הקודמת.
3. סטודנט העובר למכללה במהלך שנת הלימודים מתקבל רק לאחר הצגת אישור סיום חובות מהמכללה ממנה הוא עובר, וגיליון ציוניו ותיקו האישי.
4. סטודנט העובר למכללה בתחילת שנת הלימודים אינו מתקבל אלא לאחר בדיקת ציוניו שהושגו במכללה.
התלמיד מתקבל סופית לאחר אישור מה"ט.

בקשת ההעברה מוגשת למזכירות על פי תנאי הקבלה והרישום במכללה, הבקשה מופנית להנהלת המכללה לנקוט בפעולות הנדרשות.

אפשרויות תעסוקה 

-חברות המתמחות בייצור ופיתוח תרופות
-תעשייה כימית
-בתי חולים
-מעבדות כימיות
-מעבדות מחקר
-עוד